יום שישי

לילה מנצח יואלי דיקמן
00:00
מקור הברכה הרב אהרן מאזוז
02:00
הלכה יומית הרב בנימין חותה
05:45
הדף היומי הרב ירון מרדכי זכאי
06:00
אשת חיל ניר ואורטל קפטן
08:00
יביע אומר הרב יגאל כהן
10:00
אוצר לשבת הרב אבישי טהרני
11:00
משכיל לדוד הרב דוד לאו
14:45
אזמר בשבחין משה חבושה
15:00

"המלונות לא מוכנים להשיב את כספי הלקוחות"

חברת תור פלוס נקלעה למצב בלתי אפשרי בצל המגיפה: בתי מלון, לרבות כאלו שעובדים בתקופה זו כמלונות קורונה, לא מוכנים להשיב את כספם של מאות לקוחות חסרי אונים • האזינו

דנה בסוגיה כ"ג אייר התש"פ (17.5.2020)
9

בעוד אנחנו חוזרים לשגרה יש מי שרק עכשיו מתחילים להתמודד עם השפעות הקורונה. חברת התיירות תור פלוס פגשו את הקורונה דווקא בערב פסח – שנחשב לחג הכי חזק בעולם התיירות, אבל מצאו עצמם בפני שוקת שבורה

בני הזוג יעקב ודפנה כהן, שהקימו את חברת התיירות שלהם לפני 22 שנה, נתקלים בימים אלו בפני משבר שלא דמיינו שיכול להתקיים במציאות. השניים
מנסים להשיב את כספי לקוחותיהם מבתי מלון, שמתנערים ומתרצים עם שלל סיבות, מדוע לא יחזירו את כספיהם, שאמורים לשוב במלואם ללקוחות שתכננו לצאת לנופש בחג הפסח.

חברת התיירות הוותיקה והגדולה בעולם בתחומה "תור פלוס", מתמחה מזה 22 שנים במגזר הדתי-הכשר
ללקוחות מהארץ ומהעולם, ופעילה במגוון רחב של תחומי התיירות כגון תיירות פנים, תיירות נכנסת ותיירות יוצאת.כמדי חג פסח, החברה שוכרת באופן בלעדי בתי מלון שלמים בארץ ובחו"ל המיועדים לקהל שלהם בלבד, ובכך מעניקה ללקוחותיה את האפשרות לחופשה לפי המסורת היהודית.
לאחר שתור פלוס העבירה לבתי המלון גם השנה את רוב התשלומים לפסח בסכומים גבוהים, הנהלת החברה פנתה באופן מידי לבתי המלון השונים במטרה להחזיר את התשלומים, בעקבות סגירת המלונות
במשבר הקורונה, במטרה להשיב את הכסף ללקוחותיהם. למעט מלונות דן ודייוויד ים המלח שהחזירו את התמורה ששולמה ללא שיהוי, יתר המלונות התנערו ובמקום כסף סיפקו במקרה הטוב תירוצים והתחמקויות מביכות ומאכזבות.
התירוצים הם בבחינת ניצול ציני של המצב, שאף גובל בבריונות כלכלית ושרלטנות פלילית. בין התירוצים:
– מלון גורדוניה – יערים, מעלה החמישה– בבעלות גדי פריבר ואפרים קרמר: החליטו באופן חד צדדי בצעד תמוה שאינו מקובל בעולם התיירות, לקזז מהכספים ששולמו לאירוח פסח 773,370₪, המהווים כ-80% מהמקדמה שהועברה.
התירוץ ההזוי לקיזוז הוא חיוב "מקדמות וירטואליות"על עסקאות עתידיות לראש השנה וסוכות 2020, שדובר עליהם לפני תקופת הקורונה. ברור שאין לאיש מושג אם יתקיים בכלל אירוח בחגי תשרי הבאים ובאילו תנאים כספיים אקטואליים, במיוחד לאור העובדה שגורדוניה-יערים ממשיך לפעול ומארח את חולי הקורונה מערב פסח.
– הנהלת מלון רמדה חדרה: בשל "כוח עליון", לטענתם,לא מתכוונת להחזיר את הכסף כלל.
– מלונות נוספים בישראל השיבו סכומים קטנים מאוד מכספי המקדמות לפסח. למרות שיש התדיינות ונסיון להגיע להסדרים, טרם הושבו הכספים.
– 2 בתי המלון בכרתים והמלון בספרד סגורים, עקב המגפה הקשה שפקדה אותם, וטרם השיבו לפניות חברת תור פלוס.
– כספים רבים ששולמו עבור, בין השאר, חכירת מטוסים, טיסות קבוצתיות לחו"ל, מזון ושינוע מכולות לחו"ל וספקים שונים בארץ לא הוחזרו כלל.

בעלי החברה נקלעו לסחרור כלכלי ואמוציונלי, כשמצד אחד הם מחויבים ללקוחותיהם ומצד שני נותרו ללא תזרים כספי, שכן כל מיליוני השקלים הועברו למלונות. אף על פי כן, החברה מגלה אחריות , בנתה תוכנית כלכלית עתידית, לאחר שגייסה כספים ממקורות חיצוניים, מציעה ללקוחותיה פתרונות למשבר.

יוצרים קשר אישי עם כל אחד מהלקוחות, האורחים שלה, שהם נכסיה החשובים ביותר,על מנת להסביר את הסיטואציה המורכבת ולהציע מתווה פתרונות שיהיו מקובלים על כל הצדדים, פתרונות של זיכוי עתידי/ זיכוי כספי ושילוב זיכוי עתידי. רוב לקוחות החברה כבר סיימו התהליך, או בעיצומו.

דפנה כהן 'תור פלוס' ב'דנה בסוגיה'

בארץ צרכנות קורונה
9